اولین مرکز مدیریت مهارت آموزی و مشاوره شغلی فنی و حرفه ای کشور در زندان های تهران افتتاح شد

با هدف توسعه همکاری های مشترک بین سازمان فنی و حرفه ای و اداره کل زندانهای استان تهران و نیز توسعه آموزش های شغلی و مهارتی به مددجویان و ایجاد زمینه اشتغال بعد از آزادی، اولین مرکز مدیریت مهارت آموزی و مشاوره شغلی فنی و حرفه ای کشور در محل مرکز آموزشی و پژوهشی منطقه ۷ رسماً کار خود را آغاز کرد.

در ابتدای مراسم افتتاح اولین مرکز مدیریت مهارت آموزی و مشاوره شغلی مددجویان، جلسه ای با حضور مدیران کل فنی و حرفه ای، اشتغال و حرفه آموزی سازمان زندان ها و اداره کل زندانهای استان تهران و همچنین مسئولان و کارشناسان در محل کانون اصلاح و تربیت برگزار گردید.

مدیرکل زندانهای استان تهران نیز، ضمن گرامیداشت ایام دهه فجر انقلاب اسلامی طی سخنانی اظهار داشت: ۹ مرکز اصلاحی و تربیتی زیر نظر اداره کل زندان های استان تهران دایر هستند که دو مرکز از این تعداد یعنی زندان رجایی شهر و ندامتگاه قزلحصار در حوزه قضایی استان البرز قرار دارد.

سیدحشمت اله حیات الغیب  افزود: زندانیان بر اساس سن، جنس و نوع جرم در مراکز مختلف نگهداری می شوند و ما مکلف هستیم بر اساس برنامه ها و اهداف سازمان زندانها، با همکاری نهادهای دولتی، خصوصی و اجتماعی برای مدت حبس آنان برنامه ریزی کنیم. خوشبختانه با توسعه آموزش های فرهنگی، تربیتی و اشتغال و حرفه آموزی، مهارتهای زندگی و روانشناسی، درصد بازگشت زندانیان به چرخه جرم، کمتر از انتظار نسبت به کشورهای دیگر است.

وی همچنین اظهار داشت: در گواهی نامه های معتبر فنی و حرفه ای که صادر می شود نامی از زندان برده نمی شود، زندانی می تواند با پایان دوره حبس، به مرکز مراقبت بعد از خروج مراجعه نماید و با داشتن گواهی نامه، وام های خوداشتغالی دریافت نموده، زمینه زندگی سالم و شرافتمندانه و رزق و روزی حلال فراهم می شود و به دلیل بیکاری مجدداً سراغ خلاف و جرم نمی رود.

حیات الغیب خاطرنشان کرد: در حال حاضر تعداد مربیانی که در سطح زندانهای تهران فعالیت می کنند، جوابگوی تعداد متقاضیان آموزش نیست و لازم است با توسعه امکانات، معرفی مربی های جدید و تشکیل رشته های متنوع دیگر این امکانات را افزایش دهیم، زیرا اغلب مددجویان، به دلیل عدم توان مالی در جامعه نتوانسته اند شغل و حرفه مناسبی فرا بگیرند و زندان این موقعیت رایگان را برایشان فراهم ساخته است و نگاه مسئولان فنی و حرفه ای به زندان بایستی ویژه باشد.

مدیرکل اشتغال و حرفه آموزی سازمان زندان ها نیز در این جلسه گفت: با گسترش آموزش های کوتاه مدت فنی و حرفه ای، مددجویان با هر سطح سواد می توانند طی مدت تحمل حبس، شغل و حرفه ای فرا گرفته و پس از آزادی با استفاده از وام های خوداشتغالی جذب بازار کار شده، از بازگشت مجدد به چرخه جرم که علت عمده اش بیکاری است، جلوگیری شود.

احمد راهروخواجه ادامه داد: استان تهران به عنوان استانی که بیشترین جمعیت کیفری کشور را در خود جای داده، نیاز به توجه بیشتر دارد، با مدیریت جدید و تجارب موفق مدیرکل زندانهای تهران در استان های فارس و یزد، شاهد شتاب گام های توسعه آموزش جهت زندانیان، کارکنان و سربازان وظیفه هستیم و ارتباط بین این اداره کل با فنی و حرفه ای استان و سایر دستگاه های مسئول در امر آموزش و حرفه آموزی مستحکم تر شده است.

در ادامه این جلسه، مدیرکل فنی و حرفه ای استان تهران ضمن گرامیداشت یاد و خاطره امام راحل (ره) و شهدای انقلاب اسلامی اظهار داشت: با توسعه آموزش های فنی و حرفه ای تلاش می شود با بیکاری و عدم اشتغال مقابله گردد و بهترین نوع آن، آموزشهای مهارتی است.

دکتر گرزین ادامه داد: همین که یک زندانی با تلاش مسئولان زندان ها به جای راحت طلبی، دست به سوی چرخ خیاطی، آچار و تعمیر یا آهن و چوب می برد، بهترین اتفاق افتاده است. او با ذهن خلاق، وقتی در مسیر صحیح قرار می گیرد، خود به دنبال فراگیری بهتر آن شغل یا حرفه دیگر می رود و همین راه را نیز بعد از آزادی دنبال می نماید.

وی همچنین گفت: برخلاف جامعه که آموزش ها عرضه محور است، در زندان ها تقاضا محور بوده، نیازی نیست خود فنی و حرفه ای منتظر ورود هنرجو باشد، بلکه خود زندانی ها دنبال فراگیری حرفه و هنری هستند، پس تعداد بیشتری از افراد در کلاس های ما حضور می یابند.

مدیرکل فنی و حرفه ای استان تهران تأکید کرد: این امکان در زندان ها وجود دارد که خود زندانیان آموزش دیده پس از طی دوره های لازم، با ثبت مشخصات در پرتال جامع فنی و حرفه ای به عنوان مربی در زندان کار کنند و تعداد مربیان شاغل در این مجموعه ها افزایش یابد.

بنا به این خبر، در ادامه مدیر کانون اصلاح و تربیت نیز پس از خوش آمد گویی گفت: بحمداله با نگاه تربیتی خاصی که به کودکان معارض قانون زیر ۱۸ سال می شود، جمعیت مددجویان کانون اصلاح و تربیت نصف ظرفیت آن است و حتی تعداد دختران، کمتر از ۵ نفر هستند و برای همین تعداد کم نیز کلاس های مختلف برگزار می شود.

شمس زارع افزود: کانون اصلاح و تربیت ویژه نگهداری کودکان و نوجوانان زیر هجده سال بوده، برای آنان امکان تحصیل از نهضت سواد آموزش تا اخذ دیپلم در مجتمع آموزشی حرّ با استفاده از نیروها و معلمان آموزش و پرورش وجود دارد، علاوه بر این کلاسهای مختلف در تمام حوزه ها و نیز اردوهای تفریحی و جشنواره برگزار می گردد.

وی تأکید کرد: توجه به علایق نوجوانان در آموزش مددجویان کانون اصلاح و تربیت موجب شده درصد احتمال ارتکاب مجدد جرم کاهش یابد  و  این موضوع نشان می دهد اگر به بحث تحصیل و فراگرفتن حرفه توجه بیشتری گردد، می تواند زمینه ورود آنان به بازار کار و کسب درآمد پس از آزادی فراهم شده، نان آور خانواده خود نیز باشند.

بنا به این خبر، با پایان این جلسه، اولین مرکز مدیریت و مشاوره شغلی فنی و حرفه ای کشور در زندان های تهران و در محل مرکز آموزشی و پژوهشی منطقه ۷ افتتاح شد.

این خبر می افزاید: با راه اندازی این مرکز و بر اساس تفاهمنامه همکاری که به امضای مدیر کل فنی و حرفه ای و مدیرکل زندانهای استان تهران رسید، طرفین بر لزوم گسترش همکاری های متقابل جهت زندانیان استان تأکید نمودند و مقرر شد طی سال ۹۹ تعداد زندانیانی که در کلاسهای فنی و حرفه ای شرکت کرده، موفق به دریافت گواهینامه شده اند به سه برابر آمار فعلی افزایش یابد.

 

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*