بهره برداری از فاز اول سالن ملاقات خصوصی(شرعی) در مجتمع ندامتگاه تهران بزرگ

به گزارش روابط عمومی مجتمع ندامتگاه تهران بزرگ با حضور معاونین دادستان نواحی مختلف تهران و مسئولین دایره نظارت و مجتمع، فاز اول سالن ملاقات خصوصی مجتمع با ۲۸ سوئیت به بهره برداری رسید.
ولیپور سرپرست مجتمع در گفتگو با روابط عمومی مجتمع گفت: اعطای «ملاقات خصوصی» با توجه به تأثیرات فراوان آن در کاهش تخلف زندانیان و اصلاح رفتارهای پرخطر در زندان، همواره مورد توجه ویژه قرار داشته است.
وی افزود: نزديک به ۶ سال از شروع به کار این ندامتگاه مي گذرد و در اين سالها اقدامات مهمي در جهت توجه به خدمات رفاهي زندانيان انجام گرفته است ولي کمبود اعتبارات دولتی در بخش عمراني مانعي بزرگ در راه تحقق وعده ها و برنامه هاي پيش بيني شده از جمله اعطاي ملاقات خصوصي به زندانيان متاهل بوده که در طي اين مدت به دليل آماده نشدن بموقع سالن ملاقات خصوصي اعطای این ملاقات امکانپذير نبوده است
ولیپور ادامه داد: در این راستا با کمک خیرین که خالصانه و خاضعانه اقدام به ساخت سالن ملاقات شرعي مجتمع نمودند این مهم تحقق یافته و اکنون فاز یک سالن ملاقات شرعي مجتمع در دو طبقه و با ۲۸ سوئيت به بهره برداری رسیده و فاز دوم نیز در حال تکمیل می باشد.
سرپرست مجتمع در مورد اهمیت وجود ملاقات خصوصی در زندان گفت: افزایش رفتارهای پرخطر در زندان‌‌ها به دنبال ایجاد برخی محدودیت‌های اجتناب‌ناپذیر موضوعی است که نیاز به توجه ویژه دارد و در این بین اتخاذ سیاست‌های مناسب و کارآمد می‌تواند از بروز تبعات منفی اجرای این محدودیت‌ها جلوگیری کند و از جمله اهرم‌هایی که در اختیار مسئولان زندان برای ایجاد آرامش روانی در بین مددجویان است مبحث اعطای ملاقات خصوصی می باشد.
وی افزود: دین مبین اسلام در کنار تأکید بر برخورد با متخلفان و مجرمان، حتی برای افراد محبوس و زندانی هم حقوقی قائل شده و در روایات مختلفی شاهد تأکید به دسترسی زندانیان به خانواده‌های خود هستیم.
ولیپور ادامه داد: این نوع ملاقات‌ها به لحاظ تأثیرات گسترده و مثبتی که از لحاظ روحی و روانی در فرد زندانی و همسر وی ایجاد می‌کند نقش چشمگیری در کاهش بروز رفتارهای منفی از سوی زندانی دارد و در روحیه‌بخشی به زندانیان، رفع نیازهای طبیعی طرفین و کاهش انحراف‌ها و رفتارهای پرخطر بویژه در داخل زندان موثر می باشد.
ملاقات خصوصی که با نام‌هایی مانند ملاقات شرعی یا ملاقات ویژه ذکر می‌شود به عنوان یک امتیاز به مددجویان فعال در عرصه های مختلف فرهنگی و تربیتی مجتمع پس از کسب امتیازات لازم و تایید حسن اخلاق و رفتار در زندان اعطاء می شود. اعطای این ملاقات به دو شکل ساعتی و روزانه انجام می گردد که حداقل زمان ملاقات ۲ ساعت و حداکثر یک ‌روز کامل می باشد.