در نه ماهه اول امسال: بیش از ۳۵ میلیارد ریال به زندانیان و خانواده های آنان کمک شده است

مدیرعامل انجمن حمایت زندانیان مرکز میزان هزینه۳۵ میلیاردی در مدت ۹ ماه اول امسال را در قالب های مختلف از قبیل پرداخت مستمری، کمک هزینه درمان ، کمک هزینه مسکن ، اعطای کارتهای اعتباری، کمک های مناسبتی و لوازم منزل، آزاد سازی زندانیانی که امکان آزادی از طریق ستاد دیه را ندارند،  پرداخت کمک به بهسازی و نوسازی بخش های مختلف زندان و نیز اجرای پروژه مشترک با سازمان ملل عنوان کرد.

جبار باقری در تشریح عملکرد ۹ ماهه امسال گفت: در طی ۹ ماه امسال بیش از ۱۱هزار خانواده به دفاتر مددکاری انجمن در زندان های استان تهران مراجعه کرده اند که از این تعداد به ۱۰هزار نفر مشاوره و همچنین برای حدود ۱۰۰۰ نفر از مددجویان پرونده حمایتی تشکیل و بیش از ۴ میلیارد ریال  مستمری به حساب این خانواده ها واریز شده است.

وی گفت: به ۶۹ خانواده کمک هزینه درمان، به ۲۶۹ خانواده در زمینه پرداخت اجور معوقه منزل کمک شده ، به ۶۹۳ خانواده نیز کارت اعتباری پراخت شده و به ۲ هزار نفر هم کمکهای مناسبتی و موردی پرداخت شد که جمع این اقدامات قریب به ۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال  پرداخت شده است.

باقری کمک های غیر نقدی را در قالب اهداء تأمین لوازم اولیه منزل از جمله تهیه یخچال و تلویزیون و … به ۱۹۴ مورد به ارزش یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال عنوان کرد.

مدیرعامل انجمن حمایت زندانیان مرکز در زمینه مساعدت های حمایتی تصریح کرد: بر اساس تفاهم نامه ای که انجمن با کمیته امداد دارد ۱۵۶۱ خانواده جهت پوشش مستمر خانواده تا آزادی زندانی به کمیته امداد معرفی شده اند.

وی همچنین افزود: تعداد ۲۶۰ خانواده به بهزیستی،۳۸ خانواده به بانک جهت دریافت وام،  ۵۹ خانواده به مراکز درمانی و ۲۳۰۰ خانواده هم به سایر موسسات جهت حمایت معرفی شده است.

باقری در باره معاضدت قضایی و مشاوره حقوقی گفت: به ۲۰خانواده مشاوره حقوقی و به ۱۰۳ خانواده هم معاضدت قضایی ارائه شده است.

مدیرعامل انجمن حمایت زندانیان مرکز درباره توانمندسازی خانواده های زندانیان افزود: اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده و با شهرداریهای تهران ارتباط برقرار کردیم که نهایتا منجر به تفاهماتی در زمینه ایجاد اشتغال و عرضه تولیدات خانواده های تحت پوشش شد. بر این اساس تعداد ۲۰۰ نفر دوره های آموزش اشتغال را سپری کردند. همچنین ۵۲ نفر  در منزل مشغول به کار شدند ، ۶۲ نفر هم بیرون از منزل شاغل شدند. تعداد ۱۴ غرفه هم برای عرضه محصولات این خانواده ها دایر شد.

 

۷۶ زندانی آزاد شدند

باقری در زمینه کمک انجمن در زمینه آزادسازی زندانیان در طول ۹ ماه سال ۹۸ گفت: با پرداخت مبلغ ۶ میلیارد و ۴۲۵ میلیون ریال تعداد ۷۶ نفر از زندانیان با اخذ رضایت از شاکیان آنها آزاد و به کانون خانواده بازگردانده شدند.

وی تاکید کرد: با پرداخت هزینه ایاب ذهاب به زندانیان و مساعدت به زندانیان بی بضاعت در قالب تنخواه مبالغی در اختیار مددکاران زندان قرار می گیرد که این رقم در ۹ ماهه امسال بالغ بر ۴۳۰ میلیون ریال بوده است.

همچنین جهت رفاه حال زندانیان بیش از ۳ میلیارد ریال در قالب بهسازی و نوسازی و تجهیز به زندانهای استان تهران کمک شده است.

وی یادآور شد: همکاری با سازمان ملل در راستای کاهش آسیب های پر خطر از جمله ایدز با بکارگیری ۷۵ پرسنل پزشک و مشاور در زندان های کشور و پرداخت هزینه ۱۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریالی اقدام دیگر انجمن در جهت ارائه خدمات به زندانیان در مرداد امسال بوده است.

باقری گفت: در راستای کاهش آسیب برای خانواده های در معرض آسیب ، انجمن با ارائه خدمات مشاوره تخصصی فردی به ۳۵۹ نفر و برگزاری ۱۰ کارگاه آموزش گروهی با هزینه ای بالغ بر یک میلیارد و ۵۷۰ میلیون ریال به ۶۰۰ نفر از خانواده های تحت پوشش آموزش مهارتهای زندگی و اخلاقی داده شد.

وی در خصوص کمک های پایان سال گفت: برنامه های متنوعی از جمله آموزشهای اخلاقی را در برنامه پایانی سال برای خانواده های تحت پوشش داشتیم؛ اما با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و دستورالعملهایی که جهت کنترل و پیشگیری از این ویروس اعلام شده بناچار  برنامه های جمعی را به زمان دیگیری موکول کردیم ولیکن در روزهای پایانی کمک های نقدی تحت عنوان عیدی و مستمری به حساب خانواده ها واریز خواهد شد.

مدیرعامل انجمن حمایت زندانیان مرکز  جمع کل کمک های انجمن به زندانیان و خانواده های آنان را ۳۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال عنوان کرد.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*