مدیرکل زندانهای استان تهران: کمک نهادهای اجتماعی به موضوع ترک اعتیاد بایستی بعد از آزادی زندانی نیز تداوم یابد

سیدحشمت اله حیات الغیب در جلسه ای که با حضور نمایندگان انجمن معتادان گمنام(NA) برگزار شد، گفت: اعتیاد برآیند جامعه است و باید برای پیشگیری و ترک آن، تمام نهادهای اجتماعی به خصوص انجمن های مردمی در امر مبارزه با موادمخدر و درمان اعتیاد کمک نمایند.

مدیر کل زندانهای استان تهران ضمن تأکید بر ضرورت همکاری نهادهای مردمی در امر مبارزه با اعتیاد اظهار داشت: موضوع بسیار اساسی در ترك اعتیاد که می بایست مورد توجه قرار گیرد، علت اعتیاد است زیرا شناخت عوامل موثر بر این موضوع می تواند بر موفقیت در امر ترک اعتیاد موثر باشد. این امر باعث کاهش بزهکاری، بهبود رفتارهای اجتماعی و شغلی می شود و از ناراحتی های  روانی و خانوادگی می کاهد.

وی ادامه داد: اختلال شخصیتی بیش از همه چیز فرد را در برابر اعتیاد آسیب‌پذیر می‌سازد. سپس اعتیاد ، خود اختلالهای موجود را تشدید می‌کند و دایره معیوب ادامه می‌یابد. شخص معتاد برای به دست آوردن ماده مخدر دست به اعمال خلاف قانون و اخلاق می‌زند و با آزاد شدن از قید و بندهای اخلاقی حتی مرتکب جنایت نیز می‌شود.

سیدحشمت اله حیات الغیب همچنین گفت: اعتیاد برآیند جامعه و عوامل مختلف شخصیتی، خانوادگی و اجتماعی است و باید تمام نهادها به خصوص انجمن های مردمی در امر مبارزه با موادمخدر و درمان اعتیاد به زندانیان کمک نمایند.

او با اشاره به بازرسی های دقیق و نصب دستگاههای ایکس ری در مبادی اصلی ورودی زندانها و مبارزه قاطع با موادمخدر گفت: اغلب معتادانی که با دلایل گوناگون وارد زندانها می شوند از نظر خانوادگی مشکلاتی داشته یا در جامعه دچار شکستهای عاطفی، تحصیلی، شغلی و غیره شده اند. در این شرایط فعالیتهای اصلاحی و تربیتی زندانها به ویژه خدمات مددکاران اجتماعی، روانشناسان و مشاوران بسیار حائز اهمیت است.

وی افزود: ما با همت شبانه روزی زندانی را با حضور در کلاسهای مختلف فرهنگی، تحصیلی، اشتغال، حرفه آموزی و مهارتهای اساسی زندگی به سوی سلامتی و آینده روشن هدایت می کنیم و تلاش می کنیم زندانی بعد از آزادی فرد مفیدی برای خانواده و جامعه باشد اما اگر در این مسیر نهادهای اجتماعی وظایف خود را به درستی انجام ندهند، وی می تواند مجدداً به خاطر همان شرایط قبل از ورود به زندان، دوباره وارد چرخه اعتیاد و جرم شود.

حیات الغیب در پایان گفت: کمک های نهادهای اجتماعی به امر ترک اعتیاد بایستی همگام با برنامه های مرکز خدمات اجتماعی و مراقبت بعد از خروج استان بعد از آزادی زندانی نیز ادامه یابد، زیرا زندانیان معتاد بهبود یافته با عدم اعتماد و پذیرش از سوی جامعه روبرو می شوندكه این موضوع آنان را با خطر بازگشت به اعتیاد روبرو می كند.

بنا به این خبر، در جلسه مذکور، معاونین سلامت، اصلاح  تربیت و نیز قضایی، رئیس اداره فرهنگی و مسئولان اداره کل نیز حضور داشتند که در خصوص راههای گسترش تعامل و همکاری انجمن معتادان گمنام(NA) در زندانها بحث و بررسی به عمل آمد.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*