مدیرکل زندانهای استان تهران:مددکاران اجتماعی نقش مهمی درکاهش جمعیت کیفری دارند

سیدحشمت اله حیات الغیب با حضور در جمع مددجویان بازداشتگاه اوین گفت: ما با تمام امکانات و نیروها،  برای حل مشکلات افرادی که بنا به هر دلیل مدتی را در حبس به سر می برند، به طور شبانه روزی تلاش می کنیم و اقدامات حمایتی و مددکاری اجتماعی به طور ویژه اجرا می شود.

مدیر کل زندانهای استان تهران در بازدید از بازداشتگاه اوین که به صورت سرزده و شبانه انجام گرفت، اظهار داشت: بنا بر تأکیدات و برنامه های سازمان زندانها، درخواست‌های قضایی مددجویان در سامانه ثبت می‌شود و قاضی ناظر مستقر در زندان طی یک هفته نسبت به بررسی و اعلام نتیجه در سامانه اقدام می‌نماید. 

سیدحشمت اله حیات الغیب همچنین با تاکید بر ضرورت رسیدگی به درخواست های زندانیان و کمک به آزادی آنان گفت: بیشتر این بازدیدها در ایام تعطیل با هدف بررسی وضعیت زندانها، امور رفاهی و بهداشتی مددجویان و همچنین رسیدگی به مشکلات و بررسی راهکارهای موجود صورت می گیرد و در این خصوص تلاشهای زیادی صورت گرفته است.  

او با اشاره به این که اغلب مددجویان بازداشتگاه اوین را زندانیان جرایم مالی و غیرعمد استان تشکیل می دهند، افزود: پرونده این قبیل افراد بدهکاران مالی که توانایی پرداخت بدهی یا تودیع وثیقه را نداشته و مجبور هستند تا اثبات اعسار در بازداشت به سر می برند، با دقت در بازداشتگاه بررسی و پیگیری می شود تا با همکاری مراجع قضایی، مساعدت قضایی و قانونی لازم خارج از نوبت در مورد آنان اعمال شود.

مدیر کل زندانهای استان تهران در ادامه سخنانش گفت: با تلاش مددکاران اجتماعی، انجمن حمایت از خانواده های زندانیان، ستاد دیه و مرکز مراقبت بعد از خروج در زمینه اجراي برنامه هاي كاهش آسيب در حوزه هاي اقدامات تاميني و تربيتي گامهای موثری برداشته شده، امید است با تعامل تمام نهادهای حمایتی، از یک سو شاهد کاهش جمعیت کیفری و از سوی دیگر، رفع آلام خانواده هایی باشیم که به دلیل گرفتاری و محبوس بودن سرپرست خانواده دچار مشکلات معیشتی و اجتماعی می شوند.

وي اضافه كرد: مددكاران زندان‌ها از طريق برنامه‌ريزي‌هاي صحيح و موثر، تاثير شگرفي در شخصيت مددجويان و حل مشكلات قضايي، رواني و خانوادگي آنان دارند و زمینه بازگشت سالم آنان به خانواده و جامعه را فراهم می نمایند و در همین راستا، ما با تمام امکانات و نیروها،  برای حل مشکلات افرادی که بنا به هر دلیل مدتی را در حبس به سر می برند، به طور شبانه روزی تلاش می کنیم و اقدامات حمایتی و مددکاری اجتماعی به طور ویژه اجرا می شود.

بنا به این خبر، مدیر کل زندانهای استان تهران در بازدید از تمام قسمتها و بخشهای بازداشتگاه اوین بخصوص خوابگاهها و وضعیت رفاهی مددجویان و گفتگو با آنان، ضمن تقدیر از فعالیت های صورت گرفته اخیر، بر ضرورت تسریع در روند عمرانی و زیباسازی اماکن و ارتقای خدمات زندانبانی تأکید کرد.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*