میزبانی برج آزادی از هجدهمین جشنواره تئاتر زندان‌ها

میزبانی برج آزادی از هجدهمین جشنواره تئاتر زندان‌ها

تهران – ایرنا – رئیس ستاد اجرایی هجدهمین جشنواره تئاتر زندان‌های سراسر کشور گفت: این رویداد سراسری از چهارم تا هفتم اسفند ماه در برج آزادی برگزار می‌شود.

حشمت‌الله حیات‌الغیب روز شنبه در نشست خبری هجدهمین جشنواره تئاتر زندان‌های سراسر کشور افزود: امسال جشنواره تئاتر زندان‌ های سراسر کشور  با حضور ٣١ استان به میزبانی اداره کل زندانهای استان تهران در سه بخش تئاتر صحنه ای، خیابانی و نمایشنامه خوانی برگزار می شود و در بخش صحنه‌ای ٩ تئاتر به صحنه می رود.
وی خاطرنشان کرد: هنر در زندان ها تنها هنر نیست بلکه جنبه درمانی، تفننی و فراغتی دارد و می تواند نقش مهمی در فرایند اصلاح و تربیت مددجویان داشته باشد.

مدیرکل زندانهای استان تهران گفت: تئاتر زندان‌ ها در جشنواره های حرفه ای ملی و بین‌المللی حضور دارند.
وی افزود: استاد داریوش ارجمند به عنوان رئیس افتخاری هجدهمین جشنواره تئاتر زندانهای سراسر کشور حضور دارد و برخی هنرمندان داوری آثار را انجام می دهند.

حیات الغیب خاطر نشان کرد: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، زندانها به شیوه کاملا پلیسی اداره می شد که بعد از انقلاب و در سال ۶۴ برابر مصوبه مجلس  شورای اسلامی سازمان زندانها تشکیل شد.
وی با تاکید بر اینکه هدف دستگاه قضایی، کاهش جمعیت کیفری، پیشگیری از جرم و مجازات های جایگزین حبس است، گفت: شیوه های آموزشی فرهنگی و تربیتی برای بازگشت شرافتمندانه مددجویان به جامعه، جایگزین نظام زندانبانی در گذشته شد.
مدیر کل زندانهای استان تهران درباره اقدامات فرهنگی و تربیتی در زندانها گفت: ٨٠ درصد زندانیان تحت آموزش مستقیم آموزه‌های دینی با محوریت نماز قرار دارند و بیش از ۵٠ درصد از زندانیان آموزش های قرآنی را فراگرفته اند.

١۴٠٠ مددجو حافظ قرآن در زندانهای استان تهران
حیات الغیب افزود: ١۴٠٠ مددجو در زندانهای استان تهران حافظ یک تا ٣٠ جزء و پنج مددجو حافظ کل قرآن کریم هستند.
وی اضافه کرد: یکی از افراد حافظ کل قرآن، از بدو ورود به زندان حتی سواد خواندن و نوشتن نداشت اما بعد از ٩ ماه ضمن شرکت در کلاسهای نهضت سوادآموزی حافظ کل قرآن شد همچنین یکی از مددجویان در زندان زنان دو جزء قرآن را به زبان انگلیسی حفظ کرده است.
حیات الغیب اظهارداشت: ۶٠ روحانی در زندانهای استان تهران به صورت تمام وقت فعالیت تربیتی و فرهنگی انجام می دهند.
مدیرکل زندانهای استان تهران گفت: ٢٢٠ باب نمازخانه در زندانهای استان تهران وجود دارد همچنین نمازهای یومیه در سه نوبت به صورت جماعت برگزار می شود.
وی گفت: اداره کل زندانهای استان تهران به عنوان دستگاه برتر در اقامه نماز در بین دستگاههای اجرایی و به عنوان دستگاه برتر و شایسته تقدیر معرفی شده است.
حیات الغیب با بیان اینکه از ابتدای سال جاری ٣٠٠نفر کم سواد و بیسواد در کلاسهای نهضت سواد آموزی شرکت داشتند، افزود: از این تعداد ١۵٧ نفر موفق به مدرک تحصیلی معتبر شدند.
وی ادامه داد: ۶ مدرسه کار و دانش در زندانها فعال هستند و ١١٠٠ نفر در استان در مقاطع متوسطه دوم مشغول به تحصیل هستند.
مدیر کل زندانهای استان تهران اضافه کرد: ٣١٠ نفر در مقاطع تحصیلی دانشگاهی در ١٢رشته تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل هستند.

فعالیت پنج کتابخانه در زندانهای استان تهران
حیات الغیب با بیان اینکه ٣٠ هزار جلد کتاب در کتابخانه های زندان استان وجود دارد، افزود: بیش از ٧٠ درصد زندانیان استان عضو کتابخانه ها هستند.
مدیر کل زندانهای استان تهران یکی دیگر از اولویت های زندانها را حرفه آموزی و اشتغال عنوان کرد و اظهار داشت: ۴٠ درصد زندانیان در ۵٧ ردیف شغلی مشغول حرفه آموزی هستند و آنها پس از آموزش موفق به کسب گواهینامه بدون ذکر نام سازمان زندانها می شوند.
وی گفت: زندانیان طبق قانون براساس فعالیتی که انجام می دهند حقوق و دستمزد مصوب دریافت می کنند.
مدیر کل زندانهای استان تهران درباره خدمات بهداشتی و درمانی در زندانها افرود: ٣۵٠ پزشک و پرستار در ٩ واحد بهداری در زندانها فعالیت می‌کنند همچنین همه اقدامات درمانی اعم از دندانپزشکی، رادیولوژی و خدمات آزمایشگاهی رایگان است.
حیات الغیب درباره طبقه بندی زندانیان گفت: زندانیان براساس سن، نوع جرم و سابقه طبقه بندی می شوند.
وی درباره فعالیت های تربیت بدنی در زندانها گفت: ورزش صبحگاهی هر روز در تمام زندانهای کشور انجام می شود.
حیات الغیب اظهار داشت: ١٨ سالن چند منظوره و چهار گود زورخانه باستانی در زندانها است همچنین در کانون اصلاح و تربیت استخر برای مددجویان زیر ١٨ سال وجود دارد.
مدیر کل زندانهای استان تهران درباره خدمات به زندانیان بعد از خروج از زندان گفت: وام خوداشتغالی، کمک نقدی و خدمات روانشناسی از جمله حمایت های سازمان زندان ها برای زندانیان است.
وی افزود: ١٣ انجمن حمایت از زندانیان هزار و ٧۴۴ خانواده نیازمند را تحت پوشش دارند و ماهانه ٢٠٠ تا ٣٠٠ هزار تومان مستمری به آنها پرداخت می شود.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*