تفاهم‌نامه همکاری بین سازمان تبلیغات اسلامى و اداره‌کل زندان‌هاى استان تهران امضاء شد

سید حشمت اله حیات الغیب در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری بین سازمان تبلیغات اسلامى و اداره‌کل زندان‌هاى استان تهران گفت: هر چقدر بتوانیم باید برنامه های فرهنگی را ارتقاء داده و اوقات فراغت زندانیان را به نحو مطلوب پر کنیم و باعث کاهش بازگشت مجدد آنان به زندان شویم.

مدیر کل زندان های استان گفت: مجموعه سازمان زندانها و زندانهای استان تهران نقش بی بدیلی در ایجاد نظم آرامش امنیت اجتماعی دارد. هر چند تلاش دستگاه قضایی و سازمان زندانها کاهش جمعیت کیفری و پیشگیری از جرم و استفاده از مجازات جایگزین است، اما از سوی دیگر، بایستی افرادی که مخل نظم جامعه هستند، در زندان نگهداری شوند و نگهداری آنان باید همراه با اصلاح و تربیت باشد.

سید حشمت اله حیات الغیب در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری بین سازمان تبلیغات اسلامى و اداره‌کل زندان‌هاى استان تهران اظهار داشت: نگاه اسلام به زندانی نگاه تربیتی و اصلاحی است پس از انقلاب شیوه های آموزشی و تربیتی جایگزین نظام زندانبانی شد هدف و آرمان اصلاح و تربیت زندانیان و بازگشت سالم آنان به جامعه است.

وی خاطرنشان کرد: یکی از اولویت های ما ترویج فرهنگ قرآنی و دینی است در امر نماز طی پنج سال اخیر به صورت متوالی، اداره کل زندان های استان تهران، بین دستگاه اجرایی دستگاه شایسته تقدیر شناخته شده است.

مدیرکل زندان های استان تهران ادامه داد: در حال حاضر ۱۴۰ نمازخانه و تعداد ۷۰ نفر روحانی در مجموعه زندان‌های استان تهران فعالیت می کنند. روزانه بیش از ۱۲ هزار زندانی در برنامه های روخوانی و روانخوانی قرآن را به صورت دسته جمعی حضور دارند.

حیات الغیب با اشاره به فعالیت های گسترده فرهنگی و تربیتی گفت:  ۱۲۰۰ نفر از زندانیان حافظ قرآن از یک جز تا سی جزء و نیز قریب به ۳۰ هیئت مذهبی داریم، در ماه مبارک رمضان نیز ۲۵ هزار ختم در مجموعه زندانهای استان تهران اجرا گردید.

او افزود: علاوه بر این کلاس نهضت سوادآموزی برگزار می شود افراد کم سواد و بی سواد شناسایی شده و از بدو ورود تحت آموزش قرار می‌گیرند. همچنین امکان ادامه تحصیل برای زندانیان فراهم است و علاوه بر این اقدامات بحث کتابخوانی به صورت جدی پیگیری می شود افرادی که در برنامه های قرآنی شرکت کنند از امتیازات مختلفی مانند عفو و مرخصی برخوردار می شوند.

مدیرکل زندان‌های استان تهران تصریح کرد: هر چقدر بتوانیم باید برنامه های فرهنگی را ارتقاء داده و اوقات فراغت زندانیان را به نحو مطلوب پر کنیم و باعث کاهش بازگشت مجدد آنان به زندان شویم.

حیات الغیب خاطرنشان کرد: از دیگر برنامه های ما رسیدگی به خانواده زندانیان است در ایام کرونا به بیش از ۸ هزار خانوار کمک های مومنانه صورت گرفته، به طوری که شأن و منزلت خانواده ها تا نیز حفظ شود.

وی تصریح نمود: همچنین بعد از اینکه زندانیان از زندان خارج شوند توسط مرکز مراقبت بعد از خروج به افرادی که واجد شرایط باشند وام اشتغال داده می شود تا بتوانند حرفه و‌شغلی برای خود ایجاد کنند تا از این طریق بتوانیم باعث عدم بازگشت مجدد فرد به زندان شویم.این تفاهم نامه نیز می تواند منشأ خیر و برکت و ارتقای اقدامات فرهنگی ما در زندانهای استان شود.

همچین در این مراسم، مدیرکل تبلیغات اسلامی استان تهران اظهار داشت: یکی از سرفصل‌های کلان اقدامات ما این است در فضای تبلیغی و فرهنگی به عرصه‌هایى که کمتر مورد توجه بوده است، بپردازیم و این عرصه‌ها را شناسایی کنیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین علی اصغر سهرابی ادامه داد: باید این میدان را برای ورود بیشتر طلبه‌ها ایجاد کنیم و ایجاد میدان برای حضور حرفه‌ای طلبه ها یکی از اقدامات ما در سازمان تبلیغات اسلامی استان تهران است.

وى با اشاره به تشکیل میز راهبردی در سازمان زندان ها در آینده، اذعان کرد: سه اقدام کلی از جمله شناخت مجموعه زندان، ایده‌پردازی، طراحی فعالیت‌هاى مکمل در زندان و ایجاد یک جریان تبلیغی و جلب توجه طلاب به مسأله زندان از اهداف تشکیل این میز است تا بتوانیم افرادی را که وارد زندان می‌شوند به‌گونه‌ای آماده نماییم تا بتوانند حیات جدیدی بعد از خروج از زندان براى آنها ایجاد شود.

سهرابى در پایان بیان داشت: همچنین فراخوان‌هایى انجام خواهد شد تا بتوانیم ضمن آموزش به طلبه‌ها، اقدامات موثری را انجام دهیم. ما این تفاهم‌نامه را شروع فعالیت می‌دانیم و در یکی دو روز آینده فراخوان برای جذب طلاب داوطلب اعلام خواهد شد که البته حدود ۳۰ الی ٤٠ نفر شناسایی شده‌اند.

بنا به این خبر، در پایان، تفاهم‌نامه همکاری بین سازمان تبلیغات اسلامى و اداره‌کل زندان‌هاى استان تهران به امضای دو طرف رسید. در این تفاهم نامه که در ۵ ماده و به مدت سه سال تنظیم گردیده، بر مواردی مانند آماده سازی و مشارکت در برگزاری کلاس های آموزشی، اعزام طلاب و کارشناسان خبره، پایش مددجویان جهت کشف استعدادها، ثبت هیئات مذهبی ندامتگاه ها و شرکت در نشست های مدون و شش ماهه با حضور اعضای اصلی و مدعو در راستای بررسی، تحلیل و رفع موانع موجود و ارتقای سطح کمی و کیفی همکاری تأکید گردیده است.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*