رئیس سازمان زندان های کشور: تحول در زندانبانی مستلزم کار همه جانبه است

با حضور پرویز فتاح رئیس بنیاد مستضعفان، مهدی حاجی محمدی رئیس سازمان زندان ها، سید حشمت الله حیات الغیب مدیرکل زندانهای استان تهران و جمعی از مسئولین سازمان،اداره کل زندانهای استان و مجتمع تفاهم نامه سازمان زندان‌ها و بنیاد مستضعفان در جهت آزادی ۲۵۷۴ نفر از زندانیان جرایم غیرعمد در مجتمع ندامتگاه تهران بزرگ امضاء شد.
در ابتدای این مراسم مدیر کل زندانهای استان تهران طی سخنانی ضمن خوش آمد گویی آماری از وضعیت کلی زندانیان درباره گروه های سنی، تحصیلات، تاهل و … ارائه نمود.
در ادامه رئیس بنیاد مستضعفان کشور طی سخنانی اظهار داشت: توفیق شد تا به منظور اجرای فرآیند آزادسازی زندانیان جرایم غیرعمد از یکی از ندامتگاه های بزرگ کشور بازدید داشته باشیم.
فتاح با اشاره به امضاء تفاهم نامه‌ همکاری سازمان زندان‌ها و بنیاد مستضعفان گفت: هفته گذشته با توافقی که با سازمان زندان ها امضا کردیم قرار شد در این شرایط کرونایی و رکود اقتصادی به بخشی از زندانیان کمک کنیم. ما نسبت به محرومان احساس مسئولیت می‌کنیم و این را باید بدانیم همه زندانیان دارای ثروت نیستند و مسئولیت داریم که به آنها کمک کنیم بر این اساس بنیاد مستضعفان براساس مسئولیتی که نسبت به همه مستضعفان و اقشار دارد، افرادی که براساس محدودیت هایی در زندان هستند، حمایت می کنیم.
رئیس بنیاد مستضعفان افزود: کمک‌های ما به زندانیان محروم در سه مرحله بود؛ مرحله اول در فروردین ماه و هنگامی بود که قوه قضائیه تعدادی از زندانیان را به مرخصی فرستاد و ۲۰ میلیارد تومان کارت هدیه در غالب کمک های مومنانه به آنها ارائه داد. مرحله دوم، وام قرض‌الحسنه ۲۰ میلیاردی بود و به افرادی که داخل زندان بودند، به صورت وام قرض‌الحسنه پرداخت شد. در مرحله سوم که از امروز آغاز شده شامل آزاد کردن محکومان مالی غیرعمد که رقم محکومیتشان زیر ۵۰ میلیون تومان بود می باشد که طی بر آورد های انجام شده ۲۵۷۴ محکوم غیرعمد در کشور داریم که تمامی این افراد رقم بدهی‌شان زیر ۵۰ میلیون تومان بوده و از امروز آزادی این افراد آغاز می شود.
فتاح بیان کرد: در شرایط کرونایی، باید جمعیت زندان‌ها کم شود و ما به عنوان بنیاد مستضعفان آماده هستیم در تهیه لوازم بهداشتی به قوه قضائیه و سازمان زندان‌ها کمک کنیم.
رئیس بنیاد مستضعفان خاطرنشان کرد: اگر برای وام ضروری زندانیان هم نیازی باشد، بنیاد مستضعفان همراه سازمان زندان‌ها و قوه قضائیه خواهد بود. ما تمام تلاش خود را می‌کنیم که به زندانیان محروم کمک کنیم
با امضای این تفاهم نامه، تعداد ۲۵۷۴ نفر از زندانیان جرایم غیرعمد که برای آزادی، نیازمند مساعدت و کمک مالی به میزان کمتر از ۵۰۰ میلیون ریال بودند با مساعدت بنیاد مستضعفان آزاد می‌شوند و به کانون خانواده و جامعه بازمی‌گردند.
در ادامه مهدی حاج محمدی رییس سازمان زندان ‎ها کشور ضمن تشکر از همکاری بنیاد مستضعفان در امر آزاد سازی زندانیان مالی غیر عمد گفت: ما معتقدیم دراین امر باید همه اقشار جامعه و اجزای حاکمیت و همه کسانی که دغدغه کمک به هم نوع را دارند در این امر سهیم کنیم و تجربه ۴۰ ساله انقلاب ما ثابت کرده هر وقت مسئولان زمینه همکاری گروه‌های مردمی وانقلابی را فراهم کرده اند کار برکت داشته است.
رییس سازمان زندان‌ها با اشاره به اقدامات تامینی و تربیتی در زندانها ادامه داد: تحول در زندانبانی مستلزم کار همه جانبه و مردمی است و این حرکت انقلابی مرزبندی و گروه نمی‌شناسد و همه نخبگان، خیرین سلامت، اشتغال و مدرسه ساز می توانند در این محیط تربیتی سهیم باشند.
در ادامه حاضرین در جلسه از قسمت های مختلف زندان بازدید و با مددجویان به صورت حضوری دیدار نمودند.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*