دادستان تهران به درخواستهای زندانیان ندامتگاه تهران بزرگ رسیدگی کرد

دادستان تهران در بازدید از ندامتگاه تهران بزرگ که هفت ساعت به طول انجامید، درخواستهای زندانیان را مورد بررسی و رسیدگی قرار داده، بر نقش شوراهای حل اختلاف در صلح و سازش و در نهایت کاهش جمعیت کیفری تأکید کرد.

دکتر القاصی مهر در بازدید از ندامتگاه تهران بزرگ گفت: در راستای سیاستهای قوه قضائیه مبنی بر کاهش جمعیت کیفری، بایستی از ظرفیت شوراهای حل اختلاف جهت صلح و سازش با شکات و آزادی زندانیانی که به خاطر رد مال در زندان به سر می برند، استفاده کرد تا هم رضایت شاکی جلب شود و هم زندانی بتواند نزد خانواده اش بازگردد.

وی بر رسیدگی و مساعدت های قانونی لازم جهت کاهش جمعیت کیفری با استفاده از عفو، مرخصی های پایان حبس یا آزادی مشروط تأکید نموده، افزود: این دسته از محکومین که توانایی مالی و ردمال ندارند، با طرح دعوای اعسار و پیگیری آن در دادگاه‌ها، مساعدت لازم جهت تسهیل در امور صورت گیرد.

دادستان تهران در این بازدید هفت ساعته، دستور بررسی و اعطای مرخصی منتهی به آزادی پرونده های ۱۷۰ نفر از زندانیانی را که باقیمانده حبس آنها کمتر از سه ماه بود، صادر نموده، دستور داد بلافاصله با بررسی دقیق سوابق، مرخصی منتهی به آزادی جهت این افراد اعطاء شود.

در این بازدید که معاونان دادستان و  مدیرکل زندانهای استان تهران نیز حضور داشتند، زندانیان ضمن گفتگو با دادستان، مسائل و مشکلات قضایی خود را مطرح کردند و دستورات لازم صادر گردید.

بنا به این خبر، سیدحشمت اله حیات الغیب نیز در حاشیه این بازدید اظهار داشت: زندانیانی که دارای حسن اخلاق بوده، با حضور در کلاس های فرهنگی تربیتی و یا اشتغال و حرفه آموزی در امر آموزش یا ادامه تحصیل شرکت می کنند، جهت استفاده از امتیازاتی مانند عفو، آزادی مشروط و مرخصی حق تقدم دارند و مسئولان زندان در تلاش هستند مدت حبس به دوران مفید و آموزنده تبدیل شود.

مدیر کل زندانهای استان تهران ادامه داد: تلاشها بر این است که در مدت حبس، خانواده زندانی نیز کمتر دچار مشکلات و آسیب ها باشند، از سوی دیگر با بازسازی و بهسازی تمام اماکن زندان و ایجاد محیط شاداب و ارتقای امور امنیتی و آموزشی طی ماههای اخیر چهره جدید زندانها به زودی معرفی خواهد شد.

بنا به این گزارش، دادستان تهران ضمن مثبت ارزیابی نمودن فعالیتهای آموزشی، عمرانی و بهداشتی جدید، بر ارتقای اقدامات قضایی قضات برای حل مسائل و مشکلات زندانیان تأکید کرده، دستور داد در روزهای آتی تمام سرپرستان نواحی دادسراهای تهران به همراه قضات اجرای احکام در محل این ندامتگاه حاضر شده، به صورت میدانی و ملاقات با زندانیان پرونده های آنان را پیگیری نمایند.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*