برای اولین بار شعب صلحی شورای حل اختلاف در زندان‌های استان تهران افتتاح شد

سید حشمت اله حیات الغیب در مراسم افتتاح شعبه های صلحی شورای حل اختلاف گفت: با تعامل بین شعب صلحی و زندان ها تلاش می شود برای جلوگیری از اطاله دادرسی هر پرونده قضایی که یک طرف زندانی است، به این شعبات ارجاع گردد و به این ترتیب شاهد کاهش جمعیت کیفری خواهیم بود.

مدیرکل زندان های استان تهران ضمن گرامیداشت ایام الله دهه فجر انقلاب اسلامی و با تقدیر از عملکرد مددکاران و نیز ستاد دیه اظهار داشت: پرداخت بدهی کمتر از ده میلیون تومان جهت مددجویان نیازمند جرایم غیرعمد به فوریت انجام می شود و نیکوکاران در این امر بسیار پیشقدم هستند ولی گاهی بدهی با همین مبلغ به دلیل عمد بودن جرم و لزوم ردّمال امکان پذیر نیست، زیرا ستاد دیه فقط به زندانیان نیازمند جرایم غیرعمد کمک می کند. وجود شعبات صلحی شورای حل اختلاف این امکان را فراهم می سازد تا با دعوت شکات به سازش هر چه سریع تر رضایت اخذ شده، زندانی به خاطر مبلغی جزیی که توانایی پرداخت ندارد در زندان نماند.

سید حشمت اله حیات الغیب افزود: ۹ مرکز اصلاحی و تربیتی زیر نظر اداره کل زندان های استان تهران دایر هستند که دو مرکز از این تعداد یعنی زندان رجایی شهر و ندامتگاه قزلحصار در حوزه قضایی استان البرز قرار دارد و زندانیان بر اساس سن، جنس و نوع جرم در مراکز مختلف نگهداری می شوند.

وی همچنین گفت: زندانیان مواد مخدر در قزل حصار، زندانیان جرایم خاص در زندان رجایی شهر و  زندانیان عمدتاَ مالی در بازداشتگاه اوین نگهداری می گردند و در آینده نزدیک، اوین به عنوان بازداشتگاه حوزه قضایی تهران بوده، تمام زندانیان محکوم بر اساس نوع جرم به مراکز دیگر منتقل خواهند شد.

حیات الغیب ادامه داد: قرار است ۱۱ شعبه حل اختلاف را در زندان های استان تشکیل شود. در ندامتگاه تهران بزرگ به دلیل تعدد زندانی بیشتر، ۳ شعبه، در بازداشتگاه اوین ۲ شعبه و مابقی مراکز هرکدام یک شعبه صلحی پیش بینی شده است.

مدیرکل زندان های استان تهران در ادامه با پیشنهاد این مساله که پرونده های زندانی دار به شعب داخل زندان ارجاع شود، گفت: با تعامل بین شعبات صلحی و زندان ها تلاش می شود برای جلوگیری از اطاله دادرسی هر پرونده قضایی که یک طرف زندانی است، به این شعبات ارجاع گردد و به این ترتیب شاهد کاهش جمعیت کیفری خواهیم بود.

وی همچنین پیشنهاد داد: شعب صلحی شورای حل اختلاف ایجاد شده در زندان های رجایی شهر و ندامتگاه قزلحصار تحت نظر حوزه قضایی استان تهران قرار گیرد تا مشکل وجود فیزیکی این دو مرکز در حوزه قضایی استان البرز و محدودیت دسترسی در شعب تهران نیز حل گردد.

در ادامه معاون قضایی رئیس کل دادگستری و رئیس شوراهای حل اختلاف استان تهران با بیان اینکه فلسفه اصلی شوراهای حل اختلاف بر مبنای صلح و سازش است، تأکید کرد: ۱۵ درصد از کل پرونده های وارده مربوط به استان تهران است و در حال حاضر ۳۵ درصد  پرونده های کیفری به شورا با صلح و سازش مختومه می شود و در بعضی از شعبه های مستقر در دادسراها بالای ۵۰ درصد سازش داشته ایم و اهتمام همه ما رسیدن به نتیجه مطلوب از این شعب سازشی است و ما از این جهت محدودیتی نداریم تا بتوانیم یک فرهنگ سازی در سطح جامعه داشته باشیم و به عنوان الگو در سطح کشور گسترش دهیم.

غلامرضا مهدوی همچنین بیان داشت: مقرر شد شعبه‌های ویژه صلح و سازش در داخل زندان مستقر شود که بنا به دستور رئیس کل دادگستری استان تهران و حجت الاسلام والمسلمین مظفری رئیس مرکز امور شورا‌های حل اختلاف، دادستانی و مدیر کل زندان‌های استان با هم تعامل داشته باشند تا شعبه‌های صلح و سازش داخل در زندان‌ها مستقر شود.

وی تصریح کرد: ایجاد شعب صلحی دو هدف اساسی دارد اول کاهش جمعیت کیفری زندانیان و همچنین کاهش ورودی پرونده‌ها به مراجع قضایی است.

بنا به این خبر، در پایان جلسه، اولین شعبه‌ صلحی شورای حل اختلاف زندان‌های استان تهران در بازداشتگاه اوین با حضور مسئولان و قضات شوراهای حل اختلاف افتتاح شد. همچنین ورود مراجعین به شعب صلحی شورای حل اختلاف اوین از درب شمالی بازداشتگاه و سالن ملاقات امکان پذیر می باشد.  

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*