۶۰ نفر از مددجویان ندامتگاه تهران بزرگ در کارگاه های قالی بافی مشغول فعالیت هستند

با هدف کاهش آسیب رفتارهای پرخطر، اشتغال زایی و ایجاد منبع درآمد سالم برای مددجویان، کارگاه قالیبافی با ظرفیت ۶۰ نفر از مددجویان ماهر و نیمه ماهر در مجتمع ندامتگاه تهران بزرگ در حال فعالیت می باشد.
مدیر مجتمع هدف از راه اندازی کارگاههای قالی بافی مجتمع را اشتغال و ایجاد منبع درآمد سالم و همچنین بدور ماندن مددجویان از رفتاهای پرخطر عنوان و تصریح کرد: تلاش ما این است تا با آموزش های صحیح و مستمر نه تنها در این حرفه، بلکه در سایر کارگاه های اشتغال مجتمع در زمینه اصلاح و تربیت زندانیان گام مؤثر برداریم و برای رسیدن به این هدف درکارگاه قالی بافی ابتدا پس از آموزش های مقدماتی و تکمیلی، دارهای قالی در ابعاد کاربردی جهت اشتغالزایی و ایجاد درآمد پایدار در اختیار زندانیان قرار می گیرد.
چهارمحالی افزود: در ابتدا تعداد ۱۸ نفر از مددجویان در این کارگاه ها که با سرمایه گذاری بخش خصوصی راه اندازی شده است مشغول به فعالیت بودند که با گسترش فعالیت ها و فضای موجود تعداد مددجویان شاغل در این کارگاه اکنون به ۶۰ نفر رسیده است که طبق قرارداد درصدی از عواید فروش فرش به قالیبافان و مابقی به خانواده و یا خود مددجویان پرداخت می گردد.
وی اضافه کرد: با ایجاد اشتغالزایی برای زندانیان علاوه بر استفاده بهینه از وقت و درآمدزایی برای آنان در زندان، پس از آزادی نیز با مشکل عدم تخصص مواجه نیستند ضمن این که بعد از برگزاری آزمونهای کتبی و عملی توسط اداره فنی و حرفه ای در داخل زندان، مددجویان می توانند پس از پشت سر گذاشتن این آزمون مدرک فنی و حرفه ای خود را دریافت نمایند. این مدارک از طرف سازمان فنی و حرفه ای، بدون ذکر نام زندان، صادر شده است تا مددجویان بتوانند بعد از آزادی از تسهیلاتی مانند وام خود اشتغالی و تاسیس کارگاه بهره مند شوند.
مدیر مجتمع ادامه داد: علاوه بر این تمام زندانیانی که در این مرکز مشغول فعالیت هستند از امتیازات ویژه ای مانند مرخصی تشویقی و سایر امتیازات در آئین نامه سازمان زندانهای کشور بهره مند می گردند.
شایان ذکر است علاوه بر کارگاه قالی بافی، کارگاه های خیاطی، منبت، خاتم کاری، نان فانتزی و ام.دی.اف نیز در سطح زندانهای مجتمع در حال فعالیت می باشند.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*